Fi 2083,2084
Mikołaj Kopernik ( 1473 - 1543 ) – polski astronom, autor dzieła De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich) przedstawiającego szczegółowo i w naukowo użytecznej formie heliocentryczną wizję Wszechświata.
Był renesansowym polihistorem, poza astronomią zajmował się również matematyką, prawem, ekonomią, strategią wojskową, astrologią, był także lekarzem oraz tłumaczem.
Od 1495 kanonik warmiński, od 1503 scholastyk wrocławski, a od 1510 kanclerz kapituły warmińskiej.
Mikołaj Kopernik, miedzioryt (1645) Jeremiasza Falcka i herb Prus Królewskich z ok.1520 r
Co to te Prusy Królewskie?
Prusy Królewskie – nazwa prowincji przyłączonej do Polski po wojnie trzynastoletniej postanowieniami pokoju toruńskiego (1466).
Prusy Królewskie obejmowały: Pomorze Gdańskie, ziemię chełmińską, rejony Malborka i Elbląga oraz Warmię, która choć zaliczała się do Prus Królewskich, tworzyła jednak wydzielone władztwo terytorialne podlegające miejscowym biskupom – tzw. dominium warmińskie.
Dzieliła się na trzy województwa: pomorskie, chełmińskie i malborskie oraz Księstwo Warmińskie.
Herb Prus Królewskich (Orzeł Mieczowy) nadany przez króla Kazimierza Jagiellończyka w 1454 r.
W polu srebrnym orzeł czarny ze złotą koroną na szyi i ręką zbrojną z mieczem wyrastającą z kadłuba.
.Nawiązywał do czarnego orła krzyżackiego , udostojnionego królewską koroną symbolizującą jednocześnie Koronę Polską ,oraz rękę z mieczem, zaczerpniętą z herbu litewskiego (Pogoni) i symbolizującą Wielkie Księstwo Litewskie.
Po zaborach herb poddany stylizacji pruskiej w wersjach , małej średniej i wielkiej był herbem prowincji zachodniopruskiej (Provinz Westpreussen) do 1918 r.
Obecnie Orzeł Mieczowy figuruje w herbach powiatów województwa kujawsko-pomorskiego : toruńskiego, chełmińskiego, świeckiego wąbrzeskiego, tucholskiego i malborskiego w województwie pomorskim.
Znaczki emitowane w 1954 r -500 rocznica powrotu Pomorza do Polski.
Fi 732-736
II pokój toruński – traktat zawarty w Toruniu 19 października 1466 roku pomiędzy Polską a zakonem krzyżackim, kończący wojnę trzynastoletnią, trwającą w latach 1454-1466
Ziemie inkorporowane (włączone) do Królestwa Polskiego
- Królestwo Polskie odzyskało Pomorze Gdańskie z Gdańskiem (jako Prusy Królewskie), ziemię chełmińską i ziemię michałowską
- Polska uzyskała Warmię i Powiśle z Żuławami, a w ich obrębie miasta pruskie, m.in. Malbork i Elbląg
Zobowiązania wielkiego mistrza krzyżackiego
- każdy nowo obrany mistrz miał w ciągu 6 miesięcy złożyć królowi polskiemu hołd lenny
- wielki mistrz stawał się senatorem królewskim, zobowiązanym do uczestnictwa w radzie królewskiej na wezwanie władcy polskiego z prawem udziału w elekcji nowego władcy włącznie
- wielki mistrz miał obowiązek udzielenia pomocy zbrojnej Polsce i był ograniczony w sprawach polityki zagranicznej na rzecz króla polskiego
- Ziemie lenne Królestwa Polskiego zorganizowano w Prusach Zakonnych, ze stolicą w Królewcu.
************
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz