poniedziałek, 28 września 2020

Słowackie głowy państwa

                                          Słowackie głowy państwa na znaczkach pocztowych


                                                                             *******
                                                     I Republika Słowacka 1939–1945

 

od 21.VII.1939 r
 
 
Pośrodku owczesny herb państwa,poniżej  dewiza
                                                       " VERNÍ SEBE SVORNE NAPRED".    
                                                                                    : „zaufaj sobie i razem naprzód”
                                    Róże ze strzałkami pochodzą z herbu Rużomberku miasta rodzinnego
                                                Andreja Hlinki twórcy  Słowackiej Partii Ludowej
                                                 której symbolem był - czerwony podwójny krzyż

     (
                                                                               *****
                                                             
                                 Pałac Prezydencki w Bratysławie (słow. Prezidentský palác
                                                                  lub Grasalkovičov palác)
             – pałac wzniesiony w 1760 roku staraniem chorwackiego hrabiego Antona Grasalkovicia.
                      W latach 1939–1945 pałac był siedzibą prezydenta I Republiki Słowackiej.
                               Od   1996 roku stał się siedzibą prezydenta Republiki Słowackiej 

                                                                            *******
                                                                 Jozef Tiso (1887–1947)
                                             Kadencja   14 marca 1939 -3 kwietnia 1945
                                                                               ******
                                                      II Republika Słowacka
                                                                             (od 1993 )
 Prezydenta Słowacji wybiera się w bezpośrednich wyborach w tajnym głosowaniu na pięcioletnią kadencję,  przy czym ta sama może pełnić funkcję prezydenta nie więcej niż dwie kadencje z rzędu
                
                                                         
                                             Sztandar prezydenta Słowacji (od 19 stycznia 1993 r )
                                         Godło państwowe w obramowaniu w barwach narodowych
                                                                           ******
                                                                        Michal Kováč
Mi 166
Kadencja  2 marca 1993-2 marca 1998
                                                                              ***
                                                                      Rudolf Schuster
  
Mi 371
15 czerwca 1999- 15 czerwca 2004

*****
                                                                          Ivan Gašparovič
     
                                                                              Mi 488
                                                         15 czerwca 2004 -15 czerwca 2009

                                                                           ****
                                                                 Andrej Kiska
  
Mi 740
                                                         15 czerwca 2014- 15 czerwca 2019
                                                                          *******
                                                                      Zuzana Čaputová
Mi 875
                                                                   Od 15 czerwca 2019 -


                                                                              ****
                                                              

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz