piątek, 17 lutego 2017

Henryk IV Probus.                      Herby na polskich znaczkach pocztowych III


            Płyta nagrobna księcia Henryka IV Probusa
                           i znaczki pocztowe.      


1  września 1946 ukazał się  znaczek (  Fi 409 )  z herbami  - płyta nagrobna księcia Henryka IV Probusa z kościoła św. Krzyża we Wrocławiu.

 

W 1947 - wydanie przedrukowe (Fi 418).


              W 1975   ukazały się 3 znaczki - Piastowie Śląscy.
       Na pierwszym znaczku  (Fi 2269)- orzeł  Piastów Śląskich według płyty nagrobnej z sarkofagu księcia Henryka IV Probusa.


Sarkofag księcia Henryka IV Prawego (Probusa), ok. 1300-1320, mikryt, piaskowiec, tempera, ślady złoceń, wymiary 200 x 86 x 118 cm, pierwotna lokalizacja: kolegiata św. Krzyża we Wrocławiu, wł. Muzeum Narodowe we Wrocławiu,
http://culture.pl/pl/dzielo/autor-nieznany-sarkofag-ksiecia-henryka-iv-prawego-probusa

Sarkofag ozdobiony jest rzeźbą leżącego księcia, u wezgłowia umieszczone są dwie tarcze ,z których prawa przedstawia śląskiego czarnego orła. 

                                                             
Lewa natomiast orła z głową zwróconą w prawo, z przepaską sierpową na piersi. Orzeł ten jest biały na czerwonym tle i miał symbolizować zjednoczone Królestwo Polskie


                                        Na tarczy -orzeł śląski 
         

Czarny  orzeł  ze srebrną przepaską  w kształcie półksiężyca z krzyżem ,w złotym polu tarczy- znak rodowy Piastów dolnośląskich, wywodzący się z  czasów Henryka Pobożnego (ok.1191-1241)

************

Pierwszy raz  herb ten występuje na pieczęci  Henryka Pobożnego  z 1228 r. 

Znak ten syn Brodatego- Henryk Pobożny połączył z orłem i tak powstał herb -czarny orzeł ze srebrną przepaską w kształcie półksiężyca z krzyżem w złotym polu tarczy 
  
      
Później używali go wszyscy książęta wrocławscy. Z czasem herb stał się symbolem całego Śląska.
Orzeł stał się jednym z nielicznych znamion jedności dynastycznej Piastów oraz historycznego związku tych ziem z Polską.

Obecnie funkcjonuje jako herb województwa dolnośląskiego (od 2000 r,poprawiony w 2009) i herbach państwowych Czech i Liechtensteinu.

A dlaczego tam figurują , to następnym razem.

                                                       *******
Henryk IV Prawy, zwany też Probusem (1257/58-1290).

Był synem księcia wrocławskiego Henryka III Białego i Judyty Mazowieckiej. Od momentu objęcia w 1273 roku samodzielnych rządów w ojcowskiej domenie przejawiał duże ambicje polityczne. Zręczną dyplomacją, ale też podstępem i wojną, zdołał podporządkować sobie większość Śląska, do którego dołączył też czeskie Kłodzko i część ziem wielkopolskich. Nie udało mu się pozyskać tronu czeskiego, dwukrotnie jednak rządził Krakowem, żywiąc zapewne nadzieję na uwieńczenie swej głowy polską koroną. Jutro cd.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz