sobota, 15 kwietnia 2017

Birobidżan

 Birobidżan - a co to takiego ?

Birobidżan (ros. Биробиджан) – miasto w azjatyckiej części Rosji, położone na Dalekim Wschodzie między rzekami Bira i Bidżanem, blisko granicy chińsko-rosyjskiej i szlaku Kolei Transsyberyjskiej. Stolica Żydowskiego Obwodu Autonomicznego.
  Prawa miejskie miasto otrzymało w 1937 roku.Żydowski Obwód Autonomiczny (Еврейская автономная область) – terytorium wchodzące w skład Federacji Rosyjskiej, stanowi część Dalekowschodniego Okręgu Federalnego. Od południa graniczy z Chinami (wzdłuż rzeki Amur), na zachodzie z obwodem amurskim, a na wschodzie z Krajem Chabarowskim.
 Powierzchnia 36 100 km².
Żydowski Obwód Autonomiczny w składzie Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej powstał 7 maja 1934. W latach 30. XX wieku wielu Żydów w ZSRR zmuszono do migracji do Birobidżanu. Mimo to Żydzi w Żydowskim Obwodzie Autonomicznym nigdy nie stanowili nawet jednej trzeciej mieszkańców.
Od 1991 Żydowski Obwód Autonomiczny znajduje się w składzie Federacji Rosyjskiej.
Utrzymał dawny status i nazwę, pomimo że liczba Żydów jest w nim znikoma.

          ******************************
 Symbole


             Herb
                                                                       Herb od 1996 r
 Na tarczy kroju francuskiego w polu akwamarynowym  u góry i u podstawy   dwa  pasy biało -błękitno -białe , pośrodku złoty  tygrys w czarne pasy.
 Tygrys amurski (Panthera tigris altaica)
 będący symbolem regionu  ma symbolizować niezależność, dzielność, odwagę, a także determinację, mądrość oraz siłę.
Pasy symbolizują rzeki Birę i Bidżan, które przepływają przez obszar obwodu.

 Flaga 


Przyjęta została 31 lipca 1996 r. Przedstawia na białym tle poziomy wielobarwny pas, symbolizujący tęczę. Składa się on z siedmiu wąskich poziomych pasów: czerwonego, pomarańczowego, żółtego, zielonego, błękitnego, granatowego i fioletowego (szerokość każdego z nich równa jest 1/40 szerokości flagi), rozdzielonych poziomymi wąskimi białymi paskami (szerokość każdego równa 1/120 szerokości flagi). Stosunek szerokości flagi do jej długości wynosi 2:3. Kolor biały oznacza czystość, tęcza zaś jest biblijnym symbolem pokoju, szczęścia i dobra. Liczba pasów-kolorów tęczy symbolizuje siedem świec menory - żydowskiego symbolu narodowego i religijnego.
Herb miasta Birobidżan  od 2004 r

        1915 - stacja kolejowa  Tichońkaja.
        1931 - Birobidżan
         Od 1934 - stolica  obwodu                                            *****************************************************


Znaczki .


       Pierwszy znaczek tematycznie związany z obwodem  ukazał się w  1933 r , w  21 znaczkowej serii wydanej z okazji Kongresu Etnograficznego, prezentującej  narodowości w ZSRR


        

Kolejny ukazał się dopiero w 2010 r 

Na znaczku  pomnik Szolema Alejchema i plac dworcowy w Birobidżanie 
*************************************************************


*********Brak komentarzy:

Prześlij komentarz