Obszar Krakowa obejmujący zachodnią część obecnej Dzielnicy XIII Podgórze.
Dawniej samodzielne miasto.
********
Symbole dzielnicy
nawiązują do herbu miasta Podgórza
*******
Herb nadany 3.VIII.1808 r przez cesarza Franciszka I.Treść herbu od początku była niejasna i prowokowała
do różnych interpretacji.
*******
Pierwszy herb Podgórza nadany3 .VI. 1795 roku decyzją cesarza Józefa II
, Przestawiał on fragment
murów miejskich z bramą i dwoma wieżami,
koroną i inicjałami cesarza: I II ( Józef II)
*****
Od czasów wczesnego średniowiecza z okolic Krzemionek pozyskiwano
materiały budowlane na potrzeby Krakowa, Kazimierza,
a potem Podgórza
Pod koniec XIV w. wsie Zabłocie i Czyżowa zwana Janową Wolą
były własnością miasta Kazimierz

Współczesne dzieje Podgórza zaczynają się po I rozbiorze Polski.
Kraków pozostał w granicach Rzeczypospolitej a Wisła stała się rzeką graniczną.
Powstanie Podgórza zwiazane było z myślą utworzenia konkurencyjnego
z Krakowem ośrodka gospodarczego.
W 1784 dotychczasowemu przedmieściu Kazimierza leżącemu u stóp Góry Lasoty
(stąd nazwa Podgórze) cesarz Józef II nadał prawa wolnego miasta królewskiego.

Miasto zaczęło się szybko rozwijać gospodarczo
i stanowiło konkurencję dla Krakowa
W 1809 r. w wyniku traktatu pokojowego z Schönbrunnu miasta:
Kraków, Podgórze i Wieliczka wraz z otaczającymi je terenami włączone
zostały do Księstwa Warszawskiego.
W 1810 r .Podgórze zostało IV gminą (dzielnicą) Krakowa
Kongres wiedeński w 1815 r. przywrócił Podgórze do Austrii
Do 1855 - należało ono do cyrkułu bocheńskiego,
Od 1867 r do powiatu wielickiego
. Pod koniec XIX w. okres dynamicznego rozwoju,
w mieście kwitł przemysł (Zabłocie)
W 1915- miasto zajmowało - 5,48 km²
1.VII. 1915 r oficjalne ogłoszenie połączenia Podgórza z Krakowem
Uroczystość połączenia Królewskiego Wolnego Miasta Podgórze
i Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa odbyła się 5 lipca 1915
Wyzwalanie Krakowa spod panowania austriackiego rozpoczęło
się od strony Podgórza. ( Płaszów i Podgórze )
W nocy z 30 na 31 .X. 1918 r kolejarze wstrzymali austriackie transporty wojskowe,
a polskie oddziały niepodległościowe pod dowództwem por. Antoniego Stawarza
przejęły koszary przy ul. Kalwaryjskiej i Wielickiej,
W gmachu Oekonomie Gebaude założono sztab,
z którego por. Stawarz kierował akcjami przejęcia kolejnych obiektów
Twierdzy Kraków.
Podgórze- mapa z 1935W czasie II wojny światowej, w latach 1941–1943
na terenie dzielnicy istniało getto żydowskie (Jüdischer Wohnbezirk)
1954 -dzielnica administracyjna Podgórze
1973 - Podgórze dzielnica na prawach gminy -130,9 km².
W 1991 r. po reformie administracyjnej
. Dzielnica XIII ( pow.- 25,67 km² ) objęła historyczną część Podgórza,
Płaszów, Rybitwy i Przewóz.
********
Znaczki pocztowe
Znaczki Austrii
1.VI.1850-1919
Cesarz Franciszek I*****
Okupacyjne znaczki niemieckie (GG)
1939-1945

****
Znaczki Polski
9. I.1919 - IX.1939 , I.1945
Po połączeniu z Krakowem podgórska placówkapocztowa otrzymała mazwę Kraków 14
****
Legenda o czarodzieju Twardowskim

Pracownia Twardowskiego, zwana Katedrą Twardowskiego
mieściła się w skałkach Krzemionek Podgórskich na Podgórzu
****





























Brak komentarzy:
Prześlij komentarz