czwartek, 30 marca 2017

Burgenland

Burgenland (węg. Őrvidék) – najbardziej wysunięty na wschód i najmłodszy kraj związkowy Austrii 

.Land ma kształt długiego i wąskiego (najwęższe miejsce ma 5 km) pasa wzdłuż granicy węgiersko-austriackiej. Graniczy (na krótkim odcinku) ze Słowacją na północy, z Węgrami na wschodzie i ze Słowenią na południu. Od zachodu graniczy z dwoma innymi austriackimi krajami związkowymi: Dolną Austrią i Styrią.   Powierzchnia - 3961 km². Stolica -Eisenstadt (węg. Kismarton)
 (do 1925 -stolicą było  Bad Sauerbrunn).

  Nazwa pochodzi od określenia Vierburgenland ("Kraj czterech zamków"). Pochodzi od niemieckich nazw czterech węgierskich komitatów, których części złożyły się na ten kraj -Pressburg (Pozsony),Wieselburg (Moson), Oedenburg (Sopron), Eisenburg (Vás).
        Inne proponowane nazwy -
        „Dreiburgenland“ , „Heinzenland" W czasach rzymskich  tereny te  wchodziły  w skład prowincji Panonia.
W VI i VII wieku nastąpił okres kolonizacji słowiańskiej. Następnie tereny te infiltrowali Węgrzy, zasiedlający Wielką Nizinę Węgierską. Od połowy X wieku, po ich klęsce w bitwie nad rzeką Lech, tereny te zaczęli zasiedlać Niemcy.

Około 1140 granica między Marchią Wschodnią (późniejszą Austrią) a Królestwem Węgier ustaliła się na rzece Litawie.
W 1626 wschodnie ziemie Burgenlandu dostały się pod władzę węgierskich rodów książęcych Esterházy i Batthyány.W monarchii austro-węgierskiej  Burgenland 
                 pozostał częścią Węgier. 
 Po rozpadzie Austro-Węgier w 1918  w  następstwie lokalnych konfliktów kwestia przynależności regionu stała się przedmiotem konferencji pokojowych.
 Rozważano kilka możliwości załagodzenia sporu o Burgenland, między innymi – ze względu na spory odsetek ludności chorwackiej – możliwość utworzenia "słowiańskiego korytarza" łączącego Czechosłowację i Jugosławię.
 Plany te jednak zostały zarzucone i traktaty w Saint Germain i w Trianon w 1919 przyznały cały Burgenland Republice Niemieckiej Austrii. 
Traktat w Trianon, wchodzący w życie 26 lipca 1921, odebrał Węgrom i przyznał Austrii tereny dzisiejszego Burgenlandu wraz z miastem Sopron.
 Przez około miesiąc zbrojni węgierscy ochotnicy utrzymywali na terenach Burgenlandu efemeryczne węgierskie państewko Lajtabánság ("Palatynat Litawski")  4 października  - 13 listopada 1921 


Wskutek protestów węgierskich w mieście Sopron i otaczających je wsiach został przeprowadzony plebiscyt (14-16 grudnia 1921), w którym zwyciężyła opcja węgierska. W konsekwencji Rada Ambasadorów zdecydowała o pozostawieniu tego terenu przy Węgrzech.


 5 grudnia 1921 Burgenland został oficjalnie włączony do Republiki Austrii.
Po Anschlussie land został zlikwidowany, a jego ziemie zostały włączone do okręgów Rzeszy Niederdonau i Steiermark.


 Po wojnie Burgenland znalazł się w sowieckiej strefie okupacyjnej. Wojska sowieckie wycofały się w 1955, po podpisaniu traktatu pokojowego.

       *******************************************

                                                Heraldyka

                       
  Herb landu ustanowiony w 1922 r stanowi kombinację  herbów dwóch  rodów hrabiowskich Mattersdorf-Forchtenstein
(orzeł z krzyżami )  i Güssing-Bernstein-( tarcza piersiowa z łuskami).
Rody te  miały rozlegle dobra w tym kraju, zanim wymarły w   XV w.
 Autorem  herbu landu był  Alfred Anthony von Siegenfeld.

                         *****************        Herb  Bad Sauerbrunn

*********************************

Znaczki pocztowe. 

1921
Znaczki austriackie.
************************************

Krajowi patronuje św. Marcin z Tours.

Oficjalnie zadekretowany 10.XII.1924 r.


***********************************************************************

Zamek GussingJezioro Nezyderskie (niem. Neusiedler See, węg. Fertő-tó) - jezioro o powierzchni wód 157 km² (powierzchnia całkowita 285 km²), o długości 34 km i szerokości od 4,5 do 8 km, położone na granicy Austrii (kraju związkowego Burgenland) i Węgier (komitat Győr-Moson-Sopron).

************************************************

Następny post ......?Brak komentarzy:

Prześlij komentarz